Gabinet Stomatologiczny Blokowa Dental, Leczenie zębów, stomatologia zachowawcza Białystok

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza  to dział stomatologii poświęcony profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu już powstałych ubytków próchniczych. Bardzo obszerną część tej specjalności stanowi endodoncja, czyli dyscyplina specjalizująca się w leczeniu kanałowym zębów. W zależności od stopnia zaawansowania wyróżniamy próchnicę początkową, taką którą można bardzo szybko wyleczyć, lecz zaniedbana może bardzo szybko przekształcić się w próchnice powierzchowną (obejmującą szkliwo i powierzchowną warstwę zębiny), następnie średnią (tj. taką która obejmuje już znaczną część zębiny i szkliwo). Kolejnym stopniem jest próchnica głęboka. Wtedy to pacjent skarży się najczęściej na ostre krótkotrwałe bóle spowodowane zimnymi i gorącymi pokarmami i napojami. Wymaga ona odpowiedniego leczenia zachowawczego. Nie leczona staje się bezpośrednią przyczyną schorzeń miazgi.

Przy pomocy najnowocześniejszych materiałów do wypełnień odtwarzamy utracone mechanicznie lub na skutek próchnicy tkanki zęba. Estetycznie odbudowane zęby są zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, nie odbiegają kolorem i kształtem od innych.

Leczenie ubytków próchniczych - popularnie nazywane przez pacjentów „borowaniem i plombowaniem” - to obecnie zabiegi całkowicie bezbolesne.  Stosowane  znieczulenia  zapewniają  maksymalny komfort podczas zabiegu i pewność, że nic nas nie będzie bolało.  Znieczulenia są skuteczne i bezpieczne zarówno dla kobiet w ciąży, dzieci, jak i pacjentów z chorobami ogólnymi (w tym z chorobami serca).

 

Krystyna Kotowska - ZnanyLekarz.pl